עצמאיים? כך תוכלו להפיק עבורכם חשבוניות

העלמות מס על ידי חשבונית פיקטיבית


על פי חוק, כל עסקה שבוצעה על ידי עוסק או חברה מחויבת בהפקת מסמך חשבונאי בשם חשבונית מס המהווה תיעוד לעסקה שבוצעה. על פי חשבונית מס זו, יחושב גם גובה המס וכן החזר המע"מ. הבעיה היא שישנם אנשים שמפיקים חשבוניות מס על עסקאות שלא בוצעו כלל או חשבוניות שאינן מדויקות ביחס לסכום שהועבר והתקבל.
הפקת חשבוניות כוזבות היא עבירה על החוק אשר שכיחותה הולכת וגוברת שמטרידה את מנוחתן של רשויות המס ופוגעת בכלכלה המקומית.
הסיבה לכך היא שכאשר מפיקים חשבונית פיקטיבית נטל המס אינו מתחלק שווה בין האזרחים ואזרחים שומרי החוק נאלצת לספוג את הנטל ביחס לאלה שבכוונה תחילה הפיקו חשבונית כוזבת על מנת להשתמט מנטל המס.

מתי נפיק חשבונית מס?

חשבונית מס יכולה להתבצע באופן מקוון או על ידי פנקס חשבוניות. גם עוסק פטור וגם עוסק מורשה חייבים בהפקת חשבונית מס. עוסק פטור הוא מי שהרווח השנתי שלו עומד על 102,292 ₪ בשנה. בעל עסק המרוויח יותר מסכום זה יחשב כעוסק מורשה. למעשה חשבונית מס מונפקת כאשר ניתן שירות או עבודה של אותו בעל עסק וחשבונית המס מהווה למעשה את דרישת התשלום מאותו מקבל השירות. חשוב להבין שחשבונית מס אינה מהווה תחליף לקבלה ועל בעל העסק להנפיק גם קבלה בעל קבלת התשלום.

מהי חשבונית פיקטיבית?

חשבונית פיקטיבית יכולה להיות חשבונית שהוצאה על עסקה שלא בוצעה כלל או בסכום שאינו משקף את הסכום האמיתי של העסקה או חשבוניות של חברה שלא קיימת כלל.
לעיתים מדובר בטעות טכנית אשר בוצעה בתום לב ובמקרה הזה עשויים להחשיב את העבירה כעבירה טכנית, כך שהעונש עליה יהיה קל יותר מאשר אם העבירה היא מהותית ובוצעה בכוונת זדון על מנת להתחמק מנטל המס או לבצע הלבנת הון, כדי להסתיר את המקור של הכסף.
במקרה זה, לרוב מדובר באמצעי הסתרה של פעילויות פליליות כמו סחר בבני אדם, סמים, הימורים או טרור. מלבד הלבנת הון והשתמטות ממס, יש מי שמפיקים חשבוניות פיקטיביות על מנת ליהנות מקיזוז תשומות בהחזר מס או מהחזרי מס בביצוע תיאום מס.

אוהבים את הכתבה?
מוזמנים לנסות את המערכת שלנו!

חודש ראשון חינם

על מה יש להקפיד כדי להימנע מעבירת חשבוניות פיקטיביות?

הפקת חשבונית פיקטיבית מקשה על מעקב של רשויות המיסים וזו הסיבה שגם חוקק חוק המזומן אשר נועד לסייע בפיקוח על העברת כספים.
על מנת להימנע מעבירת מס שקשורה להפקת חשבוניות מס פיקטיביות, יש להשתמש במערכת חשבונאות להפקת חשבוניות מוכרת ואמינה, שמאפשרת הפקת חשבוניות דיגיטליות המאושרת על ידי מס הכנסה.
בדקו שאכן המערכת בה אתם משתמשים נרשמה בהתאם לנספח ה' שבסעיף 36 להוראת מס הכנסה (ניהול פנקסי חשבונות) התשל"ג – 1973 כתוכנה לניהול מערכת חשבונות ממוחשבת.
שימו לב לכל המידע שצריך להופיע בחשבונית כמו מספר ייחודי לכל חשבונית, תאריך הפקת החשבונית וכן שם העסק, כתובת העסק, מספר הטלפון של העסק ומספר העוסק מורשה יחד עם פרטי בחירה כמו אתר אינטרנט, מייל.
בנוסף, יש לציין בכל הפקת חשבונית מס את פרטי הלקוח כמו מספר תעודת זהות או מספר ח.פ ואת פרטי העסקה כולל עלות העסקה, המע"מ והסכום הכולל ותיאור העסקה.
חשוב לעקוב אחר החשבוניות המדווחות, להימנע מהון שחור ולהפיק חשבוניות על פי חוק באמצעות מערכת מאובטחת המותאמת לחוקים.
חשוב גם להיזהר ולהימנע מהונאת חשבוניות מס פיקטיביות בהן פעמים רבות ההונה מודיע שפרטי התשלום השתנו ומספק פרטים אלטרנטיביים. למי פונים במקרה של העלמת מס באמצעות חשבונית מזויפת?
חשוב להבין שאם בוצעה עבירה של הוצאת חשבוניות מזויפות, הדין יכול להיות קנס גבוה ועד ריצוי מאסר בפועל. במידה ועולה חשש שבוצעה עבירה שכזאת כדאי לפנות לייעוץ משפטי אצל עו"ד המתמחה במיסוי, שמכיר מקרוב את החוק ואת הנוהל ויוכל לייעץ במקרה זה.
קיימת לעיתים אופציה להמרת ההליך הפלילי באמצעות תשלום כופר מס, לפיה משלמים סכום שממיר למעשה את האישום הפלילי. אך תשלום כופר מס כפוף להשגת אישור מוועדת הכופר. החלטת וועדת הכופר תלויה בגורמים רבים כמו העבר של העבריין, חומרת העבירה, גובה חבות הסכום ועוד ולכן, כדי לשפר את הסיכויים להשיג אישור זה כדאי לפנות לעו"ד לענייני מס שיוכל לטפל בנושא.

אוהבים את הכתבה?
מוזמנים לנסות את המערכת שלנו!

חודש ראשון חינם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

לכל הכתבות בבלוג >>
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zאזור פוטר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x