עסק מורשה

עסק מורשה

גוף עסקי בישראל יכול להיות מוגדר כעוסק פטור, כעוסק מורשה, כחברה פרטית, חברה בע"מ, שותפות ועוד. בשורות הבאות נדבר על מה שנקרא עוסק מורשה ומה ההבדל לעומת עוסק פטור. נסביר מה הוא בדיוק, מה מותר לו מבחינה עסקית חשבונאית, איך הוא רשאי לפעול ועוד.

עוסק מורשה וגביית מע"מ

עוסק הוא על פי רוב עסק של אדם אחד, אשר פתח תיק במע"מ ובמס הכנסה. הרעיון של "מורשה" נשען על כך שבניגוד לעוסק פטור, הוא צריך להתנהל בקביעות מול מע"מ. עוסק מורשה צריך לגבות מלקוחותיו מס ערך מוסף. בכל עסקה, הוא צריך לבצע תיעוד של מה שהתבצע, על ידי מסמך שנקרא חשבונית מס. במסמך כזה ישנה הפרדה בין סכום ההכנסה הנקייה, סכום תוספת המע"מ על פי חוק והסכום הכולל לתשלום.

חשוב לחדד ולומר כי ישנו מסמך עסקי אחר ושונה, שנקרא חשבונית עסקה או "חשבון עסקה". פה מדובר במסמך שיכול להוציא עוסק פטור, עוד בטרם הושלמה עסקה אלא בזמן ההזמנה או לקראת ביצוע התשלום. בשלב הבא, לאחר תשלום, יפיק העוסק הפטור קבלה (ולא חשבונית מס).

אוהבים את הכתבה?
מוזמנים לנסות את המערכת שלנו!

חודש ראשון חינם

מה מותר לעוסק מורשה?

אחרי שהבנו שקיים הבדל בין עוסק פטור לבין עוסק מורשה, וכי העוסק המורשה צריך לגבות מע"מ מלקוחותיו, אפשר להרחיב וללכת לשלב הבא. מדוע בעצם העוסק המורשה נקרא מורשה? משמעות הדבר היא שהוא מורשה להתקזז מול מע"מ על חלק מההוצאות העסקיות. בכל פעם שעוסק מסוג זה מבצע רכישה עסקית, הוא משלם מע"מ לספק. את החלק הזה הוא יכול לקזז, אל מול הכנסות המע"מ שקיבל מהלקוחות שלו. אפשר לומר כי בעצם מס ערך מוסף מרשה לעוסקים פטורים שלא לשלם מע"מ עבור הוצאות עסקיות.

אפשר להבהיר זאת עם דוגמא מספרית. אם עסק כגון חנות פרחים מכר החודש פרחים בסך 10,000 ₪, עליו לגבות מלקוחותיו עוד 1700 ₪ (מע"מ כיום הינו בשיעור של 17 אחוז). אם לעסק לא היו הוצאות עסקיות באותו חודש, עליו לשלם למע"מ 1700 ₪ אולם באופן טבעי, כמעט תמיד ישנן הוצאות עסקיות. נניח שחנות הפרחים קנתה סחורה כגון פרחים, חומרי עטיפה ועציצים ב-2000 ₪, היא גם הייתה צריכה לשלם מע"מ בסך של 340 ₪ (17 אחוז מתוך 2000 ₪). אז מהו הסכום שהעסק צריך לשלם למע"מ? מדובר על 1700 פחות 340 ₪, כלומר 1360 ₪ בלבד.  

איך מתעדים את כל העסקאות?

עוסקים מורשים, ממש כמו חברות בע"מ, חייבים לתעד ולרשום את כל העסקאות ואת כל ההכנסות. אם בעבר היה צריך לרשום בצורה פיזית את ההכנסות בספרי העסק או במחברת הכנסות והוצאות, כיום הרישום יכול להתבצע באמצעות תוכנה אונליין. יתר על כן, ניתן להירשם לתוכנת חשבונית אונליין. זהו פתרון טכנולוגי שמאפשר להוציא במייל חשבונית שכוללת מע"מ. בנוסף נעשה רישום אוטומטי של כל ההכנסות התקופתיות. בכל תקופה רצויה אפשר להדפיס דוח מפורט או לשלוח אותו לרואה החשבון לפי הצורך.

מתי עוסק פטור חייב להפוך למורשה?

עוסקים מורשים רשאים להוציא חשבונית מס קבלה, שזהו בעצם מסמך משולב שהוא גם חשבונית מס וגם קבלה ביחד. אולם מה שעוד יותר עקרוני להבין, זה שעוסקים קטנים (פטורים), הופכים למורשים ברגע שההכנסה השנתית חוצה סכום ידוע. כל עוסק פטור שהיקף הכנסותיו השנתיות עולה על 102,292 חייב לשנות את סוג התיק וההתנהלות במע"מ. מרגע זה צריך להפוך לעוסקים מורשים, להוציא חשבוניות מס אך אפשר כפי שתיארנו, להתקזז בגין הוצאות עסקיות במרכיב מס ערך מוסף.

אוהבים את הכתבה?
מוזמנים לנסות את המערכת שלנו!

חודש ראשון חינם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

לכל הכתבות בבלוג >>
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zאזור פוטר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x