קבלה ירוקה

חשבונית און ליין - צעד חשוב לצמצום טביעת הרגל האקולוגית

משבר האקלים הוא תופעה שאי אפשר יותר להתעלם ממנה. אירועי מזג אוויר קיצוניים שהולכים ומתרבים מספקים לנו תזכורת לא נעימה לקיומו של המשבר, מדענים שחוקרים את הנושא מספקים נתונים חד משמעיים לגבי עתיד החיים כאן אם לא נשנה את ההתנהלות, בשנת 2019 מילת השנה הייתה "מצב חירום אקלימי" ואכן לא מעט רשויות מקומיות ומדינות כבר הכריזו על מצב כזה, גרטה טונברג היא אחת הדמויות המוכרות ביותר בעולם ולצידה פועלים עוד ארגונים רבים ובהם למשל "המרד בהכחדה", וגם בציבור הרחב כבר השתרשה ההבנה שחייבים לשנות.

השאלה היא רק מה משנים – והתשובה היא שגם צעדים קטנים מצטברים בסופו של דבר להשפעה משמעותית. חשבונית און ליין במקום חשבונית נייר היא דוגמה טובה לצעד אולי קטן יחסית, אבל בהחלט בכיוון הנכון.

אוהבים את הכתבה?
מוזמנים לנסות את המערכת שלנו!

חודש ראשון חינם

קבלות וחשבוניות ירוקות

למונח חשבונית און ליין יש עוד כמה שמות נרדפים: חשבונית דיגיטלית, חשבונית אלקטרונית וגם חשבונית ירוקה. באופן דומה קבלות שמוצאות באמצעות תוכנה, בלי להשתמש בפנקסי הנייר של פעם וגם בלי שיהיה צורך להדפיס אותן, הן קבלות ירוקות.

הסיבה העיקרית לכך שהחשבוניות האלקטרוניות נחשבות ידידותיות יותר לסביבה בהשוואה לחשבוניות ולקבלות שנכתבות על גבי נייר היא שטביעת הרגל האקולוגית שלהן נמוכה יותר. טביעת רגל אקולוגית היא מדד שמעריך את היקף המשאבים שנדרש לצורך ייצור מוצר מסוים או מתן שירות כזה או אחר. בחישוב טביעת הרגל נלקח בחשבון גם היקף פליטת המזהמים הכרוך בייצור או בשירות. מדד זה נמצא בשלבי פיתוח מתמידים על-מנת שיהיה מדויק ככל האפשר, ובין השאר משתמש בו האו"ם לצורך הערכת היעילות והכדאיות של תעשיות שונות.

השימוש במונח טביעת רגל אקולוגית נועד להזכיר לכולנו שמשאבי כדור הארץ הם עצומים – אבל לא אינסופיים. בהקשר זה כדאי להכיר עוד מונח מפתח במסגרת המאמצים לצמצם את היקף משבר האקלים: יום החוב האקולוגי.

מתי מתרחש יום החוב האקולוגי ולמה כדאי להכיר את המושג?

יום החוב האקולוגי הוא היום בשנה שבו האנושות השתמשה בכל המשאבים שכדור הארץ מסוגל להעמיד לרשותנו במשך שנה שלמה. אם תרצו, זהו מצב דומה למצב שבו משפחה משתמשת בכל הכסף שהיא מכניסה במשך חודש עוד לפני שמסתיים החודש (כשבמקרה כזה ניתן לקחת הלוואה, פתרון זמני ויקר אבל אפשרי. במקרה של כדור הארץ מן הסתם אין לנו דרך לקחת הלוואה ואין עוד כדור ארץ).

מי שמחשב את יום החוב האקולוגי, שנקרא גם יום סיום המשאבים, הוא ארגון בינלאומי ללא כוונות רווח כספי בשם global footprint network. באופן טבעי המועד משתנה משנה לשנה. ב-1990 הוא חל ב-7 בדצמבר, כלומר החוב היה קטן יחסית. בשנת 2000 כבר צוין יום החוב ב-1.11, 10 שנים מאוחר יותר הוא הגיע בסוף אוגוסט וב-2019 סיימנו לנצל את המשאבים השנתיים של כדור הארץ כבר ב-29.7 כך שלמעשה אנחנו זקוקים לכמעט שני כדורי ארץ כדי להמשיך בצורת החיים הנוכחית.

חשבונית און ליין היא צעד קטן אבל לא בלתי חשוב בדרך לצמצום החוב האקולוגי – חוב שעלול לעלות לנו ביוקר.

למה חשוב לצמצם את טביעת הרגל האקולוגית?

אם לא נצמצם את טביעת הרגל האקולוגית ואת החוב שלנו לכדור הארץ, התרחישים הבאים עלולים להופיע בתדירות הולכת וגדלה. חשוב להדגיש: גם היום יש כאלה שמאמינים כי מדובר בתסריטים מומצאים ומופרכים ובניסיונות הפחדה – אבל כשמתבוננים בכנות במציאות בשנים האחרונות, אי אפשר שלא לראות את המגמה. בין הסכנות העיקריות:

* עליית מפלס מי הים והצפת ערים – תופעה שכבר מתרחשת בלא מעט מדינות. כך למשל קרה במלזיה, שבה איים רבים בדרום המדינה הפכו לבלתי אפשריים למגורים. התוצאה הייתה הגירה פנימית של מיליוני בני אדם, ובבירה דאקה כבר חיים למעלה מ-17 מיליון נפשות בצפיפות קשה מאוד.

* מדבור – תופעה שגורמת להצטמצמות מגוון החי והצומח. במדינות כמו סנגל ומאלי כבר מרגישים היטב את התופעה, ובישראל אמנם החקלאות משוכללת ויודעת להתמודד גם עם התנאים הקשים, אבל עבור בני האדם האתגר מורכב יותר.

* הכחדת מינים ביולוגיים רבים – תופעה שמייצרת שרשרת של פגיעה אקולוגית קשה ועלולה אף להסתיים בהכחדה. לפי דוח של האו"ם 1 מכל 4 מינים נמצא בסכנת הכחדה. חשוב לזכור שאוכלוסיית כדור הארץ כבר נכחדה כמעט כולה בעבר 5 פעמים, ויש לא מעט מומחים המזהירים מפני הכחדה שישית.

* פגיעה בביטחון התזונתי – עקב הקושי ההולך וגדל לספק את כל צרכי המזון של האוכלוסייה, מה גם שמספר בני האדם על פני כדור הארץ הולך וגדל כל הזמן.

בהתאם ההמלצה של כל המומחים היא להתייחס בכל בחירה בחיים – הפרטיים והעסקיים – גם לשיקול האקולוגי.

יתרונות נוספים של חשבוניות און ליין

הוצאת חשבונית מקוונת היא פעולה שיש בה עוד יתרונות ולא "רק" תועלת אקולוגית.

ראשית, הנפקת חשבונית און ליין היא פעולה פשוטה שניתן להשלים בלחיצת כפתור, בכל מקום שבו נמצאים. גם שחזור חשבוניות והפקת דוחות מכל הסוגים הופכות לפעולות קלות מאוד – כך שמושג חיסכון ניכר בזמן, משאב יקר ערך גם הוא.

עוד יתרון של המעבר לדיגיטל הוא האפשרות לשלוח כל חשבונית במייל בקלות ובפשטות. חשבוניות דיגיטליות תורמות גם למיתוג של העסק כמתקדם, וכמובן כידידותי לסביבה – ולכן הן מומלצות לכל סוגי העסקים.

אוהבים את הכתבה?
מוזמנים לנסות את המערכת שלנו!

חודש ראשון חינם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

לכל הכתבות בבלוג >>
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zאזור פוטר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x