חשבונית און ליין

האם תהיה חובת קבלת אישור על חשבוניות כולל חשבונית און ליין?

הון שחור – כלומר כספים שהושגו בדרכים לא חוקיות, או תוצר של פעילות לגיטימית אבל כזו שלא שולם עליה מס – היא אחד האיומים הגדולים ביותר על כל משק מודרני. בישראל, לפי הערכות שונות, כ-20% (!) מהפעילות הכלכלית מוסתרת מהרשויות, והנזק בכל שנה הוא ירידה של כ-20 מיליארד ש"ח בהכנסות המדינה.

קל לדמיין איך עוד 20 מיליארד ש"ח בשנה היו מאפשרים למדינה לשפר את החיים של כולנו, בין אם באמצעות הורדת מיסים ובין אם דרך שירותים טובים יותר, כך שהרצון להשתמש בכל האמצעים כדי לגלות הון שחור מובן.

אוהבים את הכתבה?
מוזמנים לנסות את המערכת שלנו!

חודש ראשון חינם

מצד שני, צעדים שעלולים לפגוע בפעילות העסקית התקינה, ובפרט בעסקים קטנים ובינוניים, מעוררים מחלוקת קשה. בתחילת 2020 פורסם שרשות המיסים מבקשת לחייב עוסקים מורשים לקבל מראש אישור על כל הנפקה של חשבונית שהסכום המופיע עליה גדול מ-5,000 ש"ח (כשלא מן הנמנע שהמגמה תתרחב ובעתיד יידרש אישור גם על סכומים נמוכים יותר).

באופן טבעי התוכנית יצרה גם התנגדות. גם אם היוזמה תידחה בשלב זה, אין ספק שבעתיד הלא רחוק היא תמומש ותהפוך למציאות, וזוהי עוד סיבה טובה למי שעדיין לא עבר לחשבוניות דיגיטליות לעשות זאת בהקדם.

ההתנגדות לחובת אישור לכל חשבונית החל מסכום מסוים

כאמור המטרה שלשמה דורשת רשות המיסים חובת אישור מראש על כל חשבונית מעל לסכום מסוים – בין אם זו חשבונית און ליין ובין אם חשבונית נייר – היא מובנת, ואפילו נכונה. חשבוניות פיקטיביות הן עבירה על החוק, ומי שמעלים מיסים בסופו של דבר לוקח כסף מכולנו, בזמן שהוא משתמש בכל השירותים שהמדינה מספקת.

מצד שני, יש כאמור גם ביקורת קשה על המהלך, ובעיקר על הרגולציה המכבידה מאוד. החשש הוא שההמתנה לאישור של רשות המיסים תסרבל מאוד את הפעילות העסקית, ובמיוחד בעסקים הקטנים והבינוניים – דווקא בתקופה שבה נדרשת הקלה על הרגולציה כדי לאפשר לכמה שיותר יזמים לממש רעיונות ולהוביל לצמיחה במשק.

בנוסף ישנו חשש שהחובה לקבל אישור על כל חשבונית מס קבלה יקשה מאוד על ניהול החשבונות, ושוב, הנפגעים העיקריים יהיו העסקים הקטנים יחסית שלא יכולים להרשות לעצמם לשלם לרואה חשבון באופן קבוע סכומים גבוהים.

עוד חשש הוא מפני תקלות במחשבי רשות המיסים וגם מפני גניבות מידע – וכל אלה דווקא בעידן שבו החיפוש הוא תמיד אחרי פתרונות שמקלים ולא מסרבלים.

חשבונית מקוונת – הפתרון שמקל על כל בעל עסק

חשבונית און ליין היא דוגמה מצוינת למגמה ההפוכה – הקלה על בעלי עסקים, ובמיוחד קטנים, ומתן האפשרות להקדיש את מרב המשאבים לניהול העסק ולא לבירוקרטיות מתישות.

היתרון המשמעותי ביותר של חשבוניות אונליין הוא כמובן האפשרות להפיק אותן בלחיצת כפתור – בפשטות ובמהירות. אין צורך לחפש את ספר החשבוניות, אין צורך להתחיל למלא את כל הפרטים בעט, אין צורך לעבור על כל חשבונית וכל קבלה כדי להפיק את דוחות המע"מ, אין צורך לעבור על כל חשבונית כדי לבדוק אם שולמה או אם יש צורך בהליכי גבייה, אין צורך לשלוח בדואר חשבוניות ללקוחות שלא נמצאים מולכם פיזית, אין צורך לזכור לקחת את ספר החשבוניות לכל מקום (למי שהעבודה שלו כוללת הגעה ללקוחות – למשל אינסטלטורים או מתקיני מזגנים) וכו'.

כל חשבונית עבור כל עסק, ולמעשה גם קבלות, הצעות מחיר ועוד מסמכים, אפשר להפיק מכל מחשב וגם מהסמארטפון – בדרך הקלה ביותר שיש. גם שחזור חשבונית, מכל סיבה שהיא, הופכת לפעולה פשוטה במרחב הדיגיטלי, וכך גם הפקת דוחות רלוונטיים.

אפס חיכוכים מול רשות המיסים

בזכות הקלות שבה מתבצעת ההתנהלות ההכרחית, ובזכות העובדה שיש גיבוי מלא לכל המידע (גיבוי אוטומטי שבעל העסק לא צריך בכלל לדאוג לו), מובטחת גם התנהלות תקינה לחלוטין מול רשות המיסים. ראשית, קל להפיק חשבונית ולכן אין חשש לשיכחה (למשל מצב שבו ברגע השלמת העסקה אין גישה לספר החשבוניות ולכן בעל העסק אומר לעצמו שיוציא חשבונית מאוחר יותר אבל עקב העומס הרב המוטל עליו שוכח לעשות זאת).

שנית, אם יש צורך להציג בפני רשויות המס את ספר החשבוניות, לכל תקופה שהיא, קל מאוד לעשות זאת – כאמור בלחיצת כפתור. גם אם תתקבל התוכנית של רשות המיסים לחייב בקבלת אישור מראש כל הוצאה של חשבונית החל מסכום מסוים – חשבונית און ליין היא פתרון יעיל להפליא, גם לצורך קבלת תשובה מהירה וגם לצורך מעקב ובקרה הכרחיים.

תרומה גם לצמצום הפגיעה בסביבה

מעבר לצורך המובן בהתנהלות כלכלית יעילה, והוגנת, כלומר תשלום מיסים על כל ההכנסות, אי אפשר להתעלם מעוד היבט שהפך בשנים האחרונות לצורך קיומי: צמצום הפגיעה בסביבה.

משבר האקלים הוא סכנה מהותית לא פחות מההון השחור, ובמידה רבה אפילו יותר ממנו. לרוב בני האדם כבר ברור שאם לא נשנה את ההתנהלות שלנו, החיים על פני כדור הארץ עלולים להפוך לקשים, ובעתיד (הלאו דווקא רחוק מאוד) אפילו בלתי אפשריים בחלקים גדולים ממנו – דבר שמן הסתם ישפיע על החיים של כולנו, שהרי אנחנו חיים בעידן של גלובליזציה, וכל משבר בכל מקום משפיע גם על מדינות אחרות.

חשבונית און ליין היא גם קבלה ירוקה – בהפקת מסמך דיגיטלי מושקעים פחות משאבים מאשר בשימוש בנייר, כך שגם בהיבט האקולוגי זה הזמן לעבור לחשבוניות המקוונות.

אוהבים את הכתבה?
מוזמנים לנסות את המערכת שלנו!

חודש ראשון חינם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

לכל הכתבות בבלוג >>
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zאזור פוטר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x