חשבוניות מס, קבלה, חשבונית עסקה, האם זה אותו הדבר?

חשבוניות מס, קבלה, חשבונית עסקה, האם זה אותו הדבר?

על פי החוק, חייבים בעלי עסקים שונים לתעד את הכנסותיהם באמצעות רישום. הוא צריך להיעשות על פי כללים ידועים (כללי ניהול חשבונות, ניהול פנקסים). אך לא מספיק לתעד את כלל העסקאות במערכת הנהלת החשבונות. מלבד תיעוד ההכנסות על פי צורות תשתלום שונות (מזומן, כרטיס אשראי, שיקים וכו') יש צורך גם להנפיק מסמך. למעשה יש סוגים שונים של מסמכים שאותם צריכים להפיק בעלי עסקים או מנהלי החשבונות. בין היתר, מדובר בקבלות, חשבוניות מס, חשבוניות עסקה. ויש גם מסמך שנקרא חשבונית – קבלה. ישנה נטייה לבלבל את סוגי המסמכים השונים. יש כאלה המכנים בשם קבלה את החשבונית ולהפך. נסביר כעת האם כל המסמכים הללו הם אותו הדבר או שהם בעצם שונים. כמו כן נראה מה מטרתו של כל סוג של מסמך.

חשבוניות מס רק לעוסקים מורשים

כאשר כל כך הרבה עצמאים ופרילנסרים מביעים עניין בתוכנות או באפליקציות להפקת חשבונית אונליין חשוב במיוחד לעשות סדר. אז מהי באמת חשבוניות מס ומי מורשה להוציא מסמך מסוג זה? כל מי שמוגדר בתור עוסק מורשה יכול ולמעשה צריך להפיק מסמך כזה לכל לקוח. כאשר נוצרה התחייבות כספית, אפילו אם לא שולמה עדיין התמורה, נדרש עוסק מורשה להוציא מסמך זה. מטרתו היא לציין כי התקיימה עסקה אך לא בהכרח בוצע עדיין התשלום. על פי החוק ניתן בתנאים מסוימים להפיק את המסמך בתוך מספר ימים לאחר ביצוע העסקה. ראוי לציין כי מלבד עוסקים מורשים, גם חברות בע"מ יכולים וצריכים להפיק מסמך מסוג זה. מכיוון שלפעמים מבלבלים את המשמעות עם מסמך שנקרא קבלה, נראה כעת מהו אכן ההבדל.

קבלה – מי צריך את זה בכלל?

לעומת חשבוניות מס שאותה יפיק עוסק מורשה או תפיק חברה בלבד, קבלה הינה מסמך שיפיק כל עסק. התנאי הוא שמדובר בהתרחשות של תשלום. גם עוסק מורשה וגם עוסק פטור יצטרכו להנפיק קבלה כאשר התקבל תשלום. בעבר, ניתן היה להשתמש אך ורק מסמכים המודפסים בשלושה עותקים בלבד. כיום, כאשר ניתן לעשות הכל אונליין (רשות המיסים אישרה את האופציה הזאת) הכל יותר פשוט. הוצאת חשבוניות באינטרנט וכן גם קבלה ואפילו מסמך משולב.

מה זה חשבוניות מס קבלה

מסמך משולב שנקרא גם חשבונית מס – קבלה יתאים כאשר בוצעה עסקה והתקבל גם התשלום בעת ובעונה אחת. זהו מסמך שאותו יוצא עוסק מורשה ולא עוסק פטור שכן האחרון יכול לרשום אך ורק קבלות. ראוי לציין כי תוכנת הפקת חשבוניות למעשה יכולה להנפיק את כל סוגי המסמכים המקובלים בהנהלת חשבונות. כל סוגי החשבוניות, כל סוגי הקבלות וכן גם מסמכים נוספים שבהם לא עסקנו כאן.

הפקת חשבוניות אונליין זה פשוט וזה כדאי

נסו חודש ראשון בחינם

או התקשרו לקבלת פרטים 03-9497979

איסור על רישומים כוזבים

על פי החוק חל איסור על בעלי עסקים לדלג על הפקת מסמכים או לתעד פרטים שאינם נכונים. מי שנוהג כך עשוי לעמוד בפני חקירות, סנקציות כספיות ואף פליליות. חשוב לציין דבר נוסף, בנוגע לעוסקים פטורים. עבורם, ישנה רלוונטיות גם למה שנקרא חשבון עסקה (או חשבונית עסקה). מסמך מסוג זה איננו זהה לחשבוניות מס, למרות הדמיון בשם. כאן מדובר בסוג של דרישה לתשלום. סוג זה של מסמך חשבונאי לא היה קיים בעבר אך הוא הפך לרלוונטי מאוד בשנים האחרונות. הוא בייחוד מקובל בקרב פרילנסרים או מתאים גם לעוסקים מורשים בתנאים מסוימים. על כל פנים, מהפך התיעוד אונליין שמאפשר הפקדת מסמכים במחשב או בנייד מאפשר חיסכון כספי, נוחות שימוש וגם הפקת דוחות אונליין, לפי צורכי העסק. שליחת מסמך אפשרית במייל ואף בווטסאפ.

הפקת חשבוניות אונליין זה פשוט וזה כדאי

נסו חודש ראשון בחינם

או התקשרו לקבלת פרטים 03-9497979

אולי יעניין אתכם גם:

אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zאזור פוטר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x