איך מתמודדים בישראל עם התופעה של חשבוניות פיקטיביות?

איך מתמודדים בישראל עם התופעה של חשבוניות פיקטיביות?  

בשנים האחרונות נושא החשבוניות הפיקטיביות בארץ מעורר דאגה גוברת בקרב רשויות המס. חשבוניות פיקטיביות הן מסמכים שנראים חוקיים ותקינים, אך למעשה אינם משקפים עסקאות שניתנו בפועל. שיטות הונאה כאלה פוגעת בתגמולי המדינה ממיסים ובמיוחד פוגעת גם בעסקים שמשלמים מס כחוק. כלומר זה אינטרס של כולנו שתהיה התמודדות טובה יותר על הבעיה. להלן נתאר כמה מהצעדים שנוקטת ממשלת ישראל כדי להילחם בתופעה ונסביר מה בעלי עסקים צריכים לדעת כדי לעמוד בדרישות החדשות.

כך החקיקה החדשה נלחמת בחשבוניות הפיקטיביות

לפני שנים ספורות החליטה ממשלת ישראל להתחיל לטפל טוב יותר בחומרת בעיית החשבוניות הפיקטיביות. הדבר המרכזי שנרצה לציין הוא החוק החדש הקשור עם חשבוניות ישראל. החוק החדש נועד להדק את הרגולציה ולהגביר את השקיפות בדיווח חשבוניות. חוק זה מחייב שימוש בפתרונות מורשים של חשבוניות ממוחשבות שמשולבות עם הקצאת מספר חשבונית שהונפק על ידי רשות המיסים.  

עוד לפני החוק החדש היו דרישות מפורטות לגבי נוהלי חשבוניות. כל חשבונית הייתה צריכה להכיל מספר ופירוט של העסקה, אבל כעת החוק נועד להפחית את השכיחות של חשבוניות פיקטיביות ולהקל על איתור עבריינים והעמדתם לדין בזכות מערכת להנפקת מספר חשבונית לכל מסמך מסוג זה, שעולה על רף מסוים.

אוהבים את הכתבה?
מוזמנים לנסות את המערכת שלנו!

חודש ראשון חינם

כרגע, הרף עומד על 25000 ₪ אבל בתוך כמה פעימות, הסכום ירד ל-5000 ₪. כך, לצד העובדה שהחוק מטיל עונשים חמורים יותר על מי שייתפס מנפיק חשבוניות פיקטיביות או משתמש בהן יהיה הרבה יותר קשה לטשטש חשבוניות שאיננה אמיתית. כל עסק שעושה עסקאות עם עסקים, יצטרך לקבל מספר חשבוניות בהקצאה, עבור עסקאות גדולות. כמו כן, עסק שמקבל חשבונית מעסק אחר, יוכל לבדוק מי שמדובר בחשבונית חוקית, עם מספר שהונפק. למשתמשים במערכת שלנו, אפשר להסדיר את קבלת המספר דרכנו. בכל מספר חודשים יש לחדש את ההסכמה שנותנים לנו להנפיק עבורכם את המספר כך שהתהליך יהיה עבורכם נוח ופשוט.

פתרונות טכנולוגיים עדכניים

כדי להקל על תקנות החשבוניות החדשות, ממשלת ישראל קידמה את השימוש בפתרונות תוכנה להפקת חשבוניות מס, שיוכלו לקבל מספר מרשות המיסים לפי הצורך. כלים דיגיטליים אלה מייעלים את תהליך ההפקה, השמירה והשליחה של חשבוניות. בעזרת התוכנות הללו קטן הסיכוי לטעויות וגם הרבה יותר נוח להוציא את המספר הנדרש מרשות המיסים. השימוש במערכות של חשבוניות אלקטרוניות מאפשר שיתוף נתונים בזמן אמת בין עסקים לרשויות המס וכך תוכלו לקבל את מספר ההקצאה של החשבונית, מהר יותר וללא מאמץ ובירוקרטיה.

הגברת הביקורת והאכיפה

בנוסף לצעדי החקיקה, הוגברו מאמצי הביקורת והאכיפה כדי להילחם בתופעה של חשבוניות פיקטיביות. יותר צוותים עוסקים בזיהוי וחקירה של עסקים החשודים במעורבות בשימוש בחשבוניות מזויפות. צוותים אלה משתמשים בטכניקות ניתוח נתונים כדי לזהות אנומליות וחוסר עקביות בעסקאות המדווחות. יתר על כן, רשויות המס הגדילו את תדירות והיקף הביקורות, במיוחד בענפים או במגזרים הידועים כרגישים יותר למזימות של חשבוניות פיקטיביות.

קמפיינים ציבוריים וצעדים נוספים

מתוך הכרה בכך שמניעה היא המפתח השיקה ממשלת ישראל קמפיינים להעלאת המודעות בקרב בעלי עסקים והציבור הרחב. פרסומים אלה נועדו ללמד אנשים על החשיבות של חשבונית חוקית וההשלכות עבירות על החוק בעניין זה.

בנוסף, כדי להילחם ביעילות בחשבוניות פיקטיביות, ממשלת ישראל משתפת פעולה עם גורמים ובעלי עניין שונים בתעשייה. לדוגמה, שיתוף פעולה עם ספקי תוכנה כך שהתוכנות יוכלו לא רק להנפיק חשבונית מס קבלה אלא גם לאשר אונליין את הקצאות המספרים של רשות המיסים.

אוהבים את הכתבה?
מוזמנים לנסות את המערכת שלנו!

חודש ראשון חינם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

לכל הכתבות בבלוג >>
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zאזור פוטר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x