מה הן חובות הדיווח והתשלומים של עוסק פטור? 

מה הן חובות הדיווח והתשלומים של עוסק פטור? 

אם אתם עומדים להקים עסק, ורוצים להתחיל באופן טבעי בהקמת עוסק פטור, סביר להניח שיש לכם כמה תהיות. אם אתם לא יודעים מספיק על קבלות עוסק פטור או על חובות דיווח של עוסקים פטורים, אתם מוזמנים לקרוא את הדברים הבאים.

עוסק פטור – לא גובה מע"מ מהלקוחות

עוסק פטור הוא בדרך כלל עסק קטן, לרוב עצמאי שבדרך כלל לא מעסיק עובדים. מדובר בעסק הפטור מגביית מע"מ מהלקוחות שלו. מבחינה מעשית, המשמעות היא שעוסק פטור לא יכול להוציא חשבוניות מס, ובמקום זאת הוא יכול להנפיק קבלות לצד חשבונית עסקה. חשוב לציין כי בדרך כלל מדובר בעסקים קטנים עם מחזור שנתי מתחת לסף מסוים שמתעדכן מדי שנה. ברגע שעוסק חוצה את רף הכנסת המינימום הוא חייב לשנות את ההגדרה העסקית מפטור למורשה. עוסק מורשה כבר שמחויב להוציא חשבוניות מס. חשוב לציין כי עוסקים פטורים מחויבים בתשלומי מס הכנסה וביטוח לאומי.

חובות דיווח של עוסקים פטורים

לעניין דיווח מס הכנסה, גם עוסקים פטורים חייבים להגיש דוחות שנתיים למס הכנסה. דוחות אלה מאפשרים לדווח על הכנסותיהם והוצאותיהם החייבות במס. לעומת זאת, שלא כמו עוסקים מורשים או חברות, לעוסקים פטורים אין חובה להגיש דוחות מע"מ בכל חודש או חודשיים. לרוב גם אין חובה לשלם מקדמות של מס הכנסה, אך כן מקובל לשלם ביטוח לאומי מדי חודש, על פי צפי ההכנסות או לפי ההכנסות של שנים קודמות.

אוהבים את הכתבה?
מוזמנים לנסות את המערכת שלנו!

חודש ראשון חינם

מעניין לציין כי גם עוסקים פטורים, ממש כמו חברות גדולות, מורשים כיום לנהל הנהלת חשבונות באינטרנט. להיבט הזה יש חשיבות בכך שזה מקל על הבירוקרטיה. לא חייבים יותר לשמור תיעוד מודפס או לשמור פנקסי קבלות. חשוב להוסיף כי אם עוסק מעסיק עובדים, הרי שלגבי תשלומי ביטוח לאומי יש עוד דגש. עוסקים פטורים ועובדיהם חייבים בתשלום דמי ביטוח לאומי על פי השיעורים המוגדרים בחוק. תשלומים אלה מממנים את כל הזכויות כגון זכות לסל תרופות וכן זכויות לקצבאות לפי הקריטריונים השונים. לגבי דיווח מס ערך מוסף (מע"מ) עוסקים פטורים כאמור לא חייבים לגבות מע"מ על מכירות אך גם לא יכולים לקבל זיכויים בגין מע"מ עבור הוצאות עסקיות.

מעבר לחשבונאות מקוונת לעוסקים פטורים

כעת נאמר כמה מילים לגבי קבלות, חשבוניות ישראל או כל מסמך אחר שניתן להנפיק אונליין. ההפקה של מסמכי אונליין מבוססת על תוכנות שאושרו על ידי רשות המיסים בלבד. מדובר בתוכנות שמאפשרות להפיק מסמך בעל חתימה דיגיטלית. עוסק פטור יכול להפיק מסמכי הזמנות, קבלות, חשבונית עסקה, פירוט הכנסות והוצאות ועוד.

בגלל שבעלי עסקים קטנים מרגישים לפעמים שהם כורעים תחת העומס הבירוקרטי, תוכנת הנהלת חשבונות מקוונת יכולה להיות לעזר רב. מערכות הנהלת חשבונות מסוג זה מבוססות ענן וכוללות גיבוי אוטומטי. הן מאפשרות לעוסקים פטורים ליהנות מיתרונות מגוונים בהתנהלות השוטפת:

  • אלה מערכות שמסייעות לכם לעקוב בקלות אחר הכנסות והוצאות, ניתן להפיק חשבוניות עסקה וכל מסמך עסקי אחר כהרף עין
  • זהו פתרון שזמין מכל מקום ומאפשר שמירת מסמכים וגישה לנתונים עסקיים
  • תוכלו לקבל תזכורות על מועדי גבייה מלקוחות
  • תוכלו לחסוך כסף על שירותי הנהלת חשבונות
  • תוכלו להרחיב את השימוש בשירות בקלות, ככל שהעסק גדל

אם כן, חשבונאות מקוונת מעניקה לעוסקים פטורים כלים חזקים, ללא העלויות הגבוהות של ניהול חשבונות שיש לעסקים גדולים. התוכנה מותאמת לצרכים של עסקים קטנים כמו שלכם. עם מחשב נייד או סמארטפון בלבד, עוסקים פטורים יכולים לטפל בדיווחי החובה במהירות ובדייקנות.

אוהבים את הכתבה?
מוזמנים לנסות את המערכת שלנו!

חודש ראשון חינם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

לכל הכתבות בבלוג >>
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zאזור פוטר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x