מתי לא צריכים להנפיק חשבונית מס?

מתי לא צריכים להנפיק חשבונית מס?

כאשר מדובר בניהול עסק, אחת החובות היא להבין על הפקת החשבוניות ועל תשלומי המס הנגזרים מהן. הידיעה מתי להנפיק חשבונית מס ומתי אין בכך צורך היא בעלת המון משמעות ברמה החודשית וגם השנתית. זה מה שאתם צריכים לדעת בנושא, נכון לאמצע שנת 2024.

סוגי חשבוניות בישראל ואיך קשור לעניין החוק החדש (הקצאת מספרים)

בישראל קיימים כמה סוגים עיקריים של חשבוניות ואפשר לחלק אותם בגדול לשניים. יש חשבונית מס מצד אחד וכן חשבונית עסקה מצד שני. חשבוניות המס כוללות מע"מ ומונפקות בגין עסקאות בין עסקים הרשומים במע"מ. חשבוניות מהסוג השני לעומת זאת, אינן כוללות את מרכיב מע"מ. אלה מסמכי עסקה מסוג אחר לגמרי. חשבוניות העסקה משמשות לרישם עסקאות מטעם גופים עסקיים  שאינם רשומים כעסקים מורשים במע"מ, כגון אנשים פרטיים שעוסקים בהשלמת הכנסה בעסק קטן או מטעם עסקים פטורים.

נציין כי לאחרונה נכנס לתוקף החוק החדש שעוסק בנושא של חשבוניות ישראל. מדובר בחשבוניות מס מהסוג הרגיל, אלא שצריך להוסיף להן שלב נוסף. כאשר העסקה מבוצעת בין שני עסקים, העסק שמוציא את החשבונית צריך לקבל הקצאת מספר מרשות המיסים. ההקצאה הזאת כרגע היא לעסקאות מעל 25 אלף ₪ כאשר בהמשך הסכום יקטן עד ל-5000 ₪. סוג זה של חשבוניות רלוונטי לעוסקים מורשים ולחברות, שעובדים מול עסקים וצריכים להנפיק להם מסמכי עסקה.

אוהבים את הכתבה?
מוזמנים לנסות את המערכת שלנו!

חודש ראשון חינם

מתי חשבוניות מס הן חובה לפי חוק?

דיני המס בישראל קובעים כי חשבונית מס תונפק בגין כל עסקה על ידי עסקים הרשומים במע"מ. זה חל ללא קשר לסכום העסקה או לאופייה. חשבונית המס חייבת לכלול את סכום המע"מ, העומד כיום על 17%. המסמך גם משמש כתיעוד רשמי לצורכי מס. אי הוצאת חשבונית מס בעת הצורך עלולה להוביל לקנסות משמעותיים ולהשלכות נוספות עד כדי אישום פלילי.

פטור מחשבוניות לעסקים קטנים

ישנם כמה מקרים שבהם עסקים או עצמאים פטורים מהצורך להוציא חשבונית מס. עסקים קטנים שהכנסותיהם השנתיות נמוכות מרף מסוים, העומד כיום על כ- 107,000 ₪ ואושרו על ידי רשות המסים, פטורים מהצורך של הוצאת חשבונית מסוג זה. במקום זאת, עסקים קטנים יכולים להנפיק חשבוניות עסקה או קבלות רגילות עבור כל העסקאות, לרבות אלה שנעשים מול עסקים אחרים.

מקרים מיוחדים, מוצרים ושירותים פטורים ממס

בישראל יש גם רשימה של מוצרים ושירותים הפטורים ממע"מ. במקרים כאלה אין צורך להוציא חשבוניות וזה מותר על פי חוק. מוצרים כמו פריטי מזון בסיסיים, פירות, ירקות וביצים, כמו גם שירותים מסוימים בתחום התיירות או עסקאות שנעשות באילת – כאזור סחר חופשי. במקרים כאלה השירותים והעסקאות פטורים, כך שעסקים צריכים להוציא חשבונית רגילה ולא חשבונית מס, גם אם הם רשומים במע"מ.

אגב, כל מסמכי העסקה, בין אם חשבוניות מס או חשבוניות עסקה, חייבות לכלול מידע מסוים. זה כולל את תאריך ההנפקה, מספר חשבונית, שם המוכר ומספר מזהה ותיאור של הסחורה או השירותים שנמכרו, כולל כמויות ומחירים. חשבוניות יש להדפיס בעברית, אם כי ניתן גם שיהיו מתורגמים לשפה נוספת. אותם כללים חלים גם אם מוציאים קבלה ירוקה באמצעות תוכנה אונליין.

ההשלכות של אי הנפקת חשבוניות כחוק

אי עמידה בחוק בנושא החשבוניות עלול להוביל לתוצאות קשות. למשל קנסות כספיים, תביעה  משפטית, ואפילו סגירה של העסק (צו סגירה). רשות המיסים בישראל עורכת ביקורות שוטפות כדי לוודא עמידה בדרישות החוק. לכן שימו לב שאתם מנהלים רישומים מדויקים ודואגים להנפיק חשבוניות מתאימות לכל העסקאות ולפי העניין.

אוהבים את הכתבה?
מוזמנים לנסות את המערכת שלנו!

חודש ראשון חינם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

לכל הכתבות בבלוג >>
אזור תוכן, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zאזור פוטר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x